یادداشت های دادو

معاینات ادواری ...

 

هر ساله یک دوره معاینات ادواری می گذارند برای همه تا ببینند چه خبر از وضعیت عمومی سلامتی !! البته اینها هم بازمانده ی همان فهم بالای کسانیست که سنگ اول را درست نهاده اند والا متولیان امروزی اصلا توی باغ این حرفها نیستند و بهداشت حرفه ای(!) و بهداشت صنعتی(!) ، رجز توخالی و بی اثری بیش نیست !!

  

 

شاید باز عده ای فکر کنند دارم نیمه خالی لیوان را می بینم (!) ولی اگر کمی سرتان به کار باشد و چشمانتان سوی اندکی برای دیدن واقعیت ها داشته باشد می بینید که بازرسان محیط زیست به کارخانه مراجعه کرده و یک فرم را همینطور سرسری پر کرده و می روند ، اصلا نمی دانند اینهمه بند موجود برای چه بوده (!؟) و کجا را بجای کجا نشانشان داده اند (!؟) شما همینطور بگیرید بیایید تا طبقات پائین بهداشت صنعتی کارخانه و بهداشت حرفه ای که سالهاست حتی اسمی هم از آن نمانده است و منسوخ شده است !!

 

امروز نوبت معاینات من بود و رفتم برای کمی دلخوشی !! امتحان وزن ، قد ، بینایی سنجی و فشارخون !! بعد تیک زدن های متوالی فرمی که سال قبل پر شده بود و همینطور ادامه تا تمام شدن فرم ها !! البته امسال به دکتر آدرس پیست دیزین را هم دادم تا اگر وقت کرد ، ببرد کمی از پول هایش را در راه افزایش سلامتی خرج بکند !!

 

چند سال پیش یک ندید بدیدی به سرش زده بود تا در مصرف برق قضیه ی صرفه جویی را جدی بگیرد !! البته دستور صرفه جویی در همه ی کارها و همه ی مصارف ، از بالا داده می شود و این پائینی ها هستند که باندازه ی بُرشِ عقلی شان رَوش اختراع می نمایند ... نه بخاطر اجرای درست دستور بلکه بخاطر خودنمایی و نشان دادن خوش خدمتی ( بای نحو کان !!! ) مدیر ارشد ما دستور خاموش کردن و کاهش روشنایی را صادر کرد ، و این دستور شامل همه جا و همه ی زمان ها بود ؛ چرا که دنبال عدد بود برای نشان دادن مدیریت انرژی !! از همان ابتدا من مخالف این اقدام بودم و فرق درست مصرف کردن با مصرف نکردن را بانواع روشها گوشزد می کردم ولی درست مصرف کردن ، واقعا مدیریت می خواست و مصرف نکردن با کمی قلدری راه می افتاد !! کار به جایی رسید که برخی کارگاهها با حداقل نوری که برای تردد هم شاید کافی نباشد کار می کردند و به لطف کارگرانی که حق اعتراض ندارند ؛ برخی مسئولان کاهش عددی را نشانه ی مدیریت انرژی خود می دانستند !!! در حالیکه عدم تامین نور کافی در محل کار علاوه بر کاهش تدریجی بینایی باعث افزایش برخی صدمات کوچک و بزرگ می شود !!

 

در این راستا ، یکی از همکارها را بعنوان متولی انرژی ( کاهش استفاده از انرژی ! ) معرفی کرده اند و با جدیت تمام سعی در خاموش کردن چراغها دارد و با لذت به فرمی که نشان می دهد نسبت به ماه قبل مصرف کمتری صورت گرفته ، نگاه کرده و افتخار می کند !! چندبار تذکر دوستانه دادم ولی قسمت دریافت پیشنهاداتش را به مرخصی دائمی فرستاده است ؛ تا اینکه با گفتن یک جمله ، حرف زدن با دیوار را ،  اتمام حجت کردم " مطمئن هستم بخاطر اینکه راهت اشتباه است این چنین جدیت و تلاش می کنی و اگر راه درست را به تو نشان بدهند می روی با گوشی ات گیم بازی می کنی و بیخیال می شوی !! "

 

متاسفانه خیلی ها به انجام کارهای غلط و اشتباه و مسایل مُنکَراتی با دقت و مراقبت بیشتری اقدام می کنند !! در حالیکه مراقبت و دقت برای انجام کارهای صحیح است !!

 

تاریخ ارسال: شنبه 3 بهمن 1394 ساعت 12:48 | نویسنده: دادو | چاپ مطلب 4 نظر